سایز مناسب عینک آفتابی
عینک

نحوه انتخاب سایز مناسب عینک آفتابی با توجه به اندازه صورت

چالش انتخاب سایز مناسب عینک آفتابی زمانی که قصد خرید آنلاین را داشته باشید برایتان سخت تر خواهد شد. اما باید بدانید با چند روش ساده می توانید عینک آفتابی یا طبی مناسب صورتتان را انتخاب کنید. در این بخش از کومولایف به شما یاد خواهیم داد چگونه سایز صورت و عینکتان را بدست آورید.

عینک آفتابی لاکچری - سایز مناسب عینک آفتابی

به طور کلی عینک‌ها بر اساس پارامترهای زیر با صورت و سر شما متناسب خواهند بود:

 • عرض قاب
 • طول دسته
 • عرض پل

این موارد مهم‌ترین موضوعاتی هستند که در این مطلب در مورد آن‌ها صحبت خواهیم کرد. علاوه بر این موارد باید بدانید که در هنگام محاسبه عرض قاب، به مکان قرار گرفتن مردمک چشم نیز توجه داشته باشید.

در مورد عرض پل هم، محل قرارگیری آن در ارتفاع روی بینی را مورد توجه قرار دهید.

چگونه سایز صورتمان را بدست آوریم؟

اندازه گیری چهره

از یک خط کش برای اندازه گیری فاصله گونه تا گونه خود استفاده کنید. با استفاده از متر یا نوار مدرج، فاصله بین گیجگاه چپ و راست را اندازه گیری کنید. خط کش خود را درست زیر سطح چشم قرار دهید و از ابتدای یک گوش تا گوش دیگر را اندازه بگیرید. این عدد را یادداشت کنید.

نحوه اندازه گیری سایز صورت - سایز مناسب عینک آفتابی

اندازه گیری آرواره (خط فک)

متر را در زیر گوش خود قرار دهید، درست در ابتدای فک. از یک طرف شروع کرده و از زیر چانه عبور کنید و تا ابتدای فک در طرف دیگر را اندازه گیری کنید.
این عدد را نیز بنویسید. این اندازه گیری بسیار مهمی در تعیین شکل چهره شماست.

طول صورت خود را اندازه بگیرید

متر را در ابتدای رستنگاه موی خود قرار داده و بر روی بینی خود بیاورید تا پایین چانه را اندازه گیری کنید. این اندازه گیری را نیز بنویسید. این اندازه به شما کمک خواهد کرد که تعیین کنید چه ارتفاعی برای شیشه عینک شما مناسب است.

عینک آفتابی کومو

اندازه پیشانی خود را بنویسید

عرض پیشانی خود را از یک طرف خط مو تا طرف دیگر اندازه گیری کنید. این شماره را همراه با بقیه اندازه گیری های خود بنویسید. این اندازه گیری ها به شما کمک می کند تا عرض قاب مناسب عینک برای چهره خود را بدست آوردید و به شما کمک می کند تا عرض قاب مناسب را انتخاب کنید.

تشخیص عینک آفتابی uv400 و دلایل اهمیت استفاده از آن
خواندن

از این اندازه گیری ها برای تعیین شکل چهره خود استفاده کنید

این گامی مهم در تعیین بهترین فریم برای شماست. در حالت ایده آل، شما می خواهید عینک انتخابی با ویژگی های ذاتی چهره شما در تناسب باشد.
در حالی که چهره ها در تمام اشکال و اندازه ها وجود دارند، اکثر آنها به شکل مربع، مثلث، مستطیل، گرد یا بیضی هستند.

برای انتخاب سایز مناسب عینک آفتابی به چه مواردی توجه کنیم؟

اجزای عینک - سایز مناسب عینک آفتابی

عرض قاب عینک و تناسب آن با مردمک چشم

همانطور که در بالا گفته شد، عرض قاب و محل قرارگیری مردمک بسیار مرتبط بوده و به همین دلیل ما این دو را در کنار هم قرار داده‌ایم. عرض قاب (عرض کل) باید کمی از استخوان گونه شما فراتر برود.

اما توجه داشته باشید که اگر بیش از یک انگشت بین دسته عینک و شقیقه شما فاصله بیفتد، یعنی قاب عینک بیش از حد پهن است.

در طرف مقابل اگر دسته عینک و شقیقه با هم تماس داشته باشند، قاب بیش از حد کوتاه و تنگ است.

در مورد فاصله عمودی نیز مجسم کنید که لنزهای شما به سه بخش افقی تقسیم شوند. مردمک چشم شما باید تقریباً جایی در محل اتصال بخش میانی و بالایی عدسی قرار گیرد.

قسمت آخر به طور ویژه برای کسانی که از عینک با لنزهای پیشرفته یا دوکانونی استفاده یم‌کنند،بسیار اهمیت دارد. زیرا چنین رویکردی فضای بیشتری برای بخش‌های متفاوت از لنزها ایجاد می‌کند.

طول دسته

دسته عینک آفتابی باید تا پشت گوش شما امتداد داشته و تنها بخشی از کناره سر در قسمت روبروی گوش را لمس کند.

همچنین دسته نباید خیلی زود حالت خمیده پشت گوش را به خود بگیرد زیرا در این صورت باعث خواهد شد که عینک روی بینی شما به سمت پایین سر بخورد. در این صورت نه تنها عینک به دلیل نامتناسب بودن با صورت شما غیرطبیعی به نظر خواهد رسید بلکه هنگام پوشیدن آن نیز احساس راحتی نخواهید کرد.

بند عینک آفتابی اکسسوری ترند و جذاب تابستان
خواندن

همچنین در این صورت فشار بیشتری در قسمت پل عینک وجود خواهد داشت که سردرد و مشکلات سینوسی را در پی دارد.

علاوه بر این، نسخه تجویزی طوری نوشته شده که عدسی‌های عینک باید به دقت و به درستی روی بینی شما قرار گیرند. در صورتی که دسته عینک بیش از حد کوتاه باشد، عدسی‌ها به صورت شما بیش از اندازه نزدیک خواهند بود.

عینک آفتابی بزرگ - سایز مناسب عینک آفتابی

طول و عرض پل

پل عینک (قسمتی از عینک که روی بینی قرار می‌گیرد) باید بسیار راحت باشد و درست روی بینی قرار گیرد؛ نه خیلی محکم روی بینی و نه خیلی شُل.

عینک‌های فلزی اغلب پدهای قابل تنظیمی در قسمت پل دارند که به قرار گرفتن مناسب عینک روی بینی و صورت کمک می‌کنند. اما عینک‌های پلاستیکی یا عینک‌هایی که از جنس استات هستند معمولاً چنین پدهایی را ندارند.

به یاد داشته باشید که اگر در حال اندازه گرفتن اعضای صورت خود برای تعیین سایز عینک دودی هستید باید از قبل، انتخاب خود در زمینه عینک‌های فلزی یا استاتی را انجام داده باشید. زیرا چنین تصمیمی در ادامه فرآیند اندازه‌گیری بسیار مهم خواهد بود.

پلی که بیش از حد سفت و محکم روی بینی قرار گیرد و از طرفین یا بالا به بینی فشار بیاورد، آزار دهنده است و با قرار گرفتن در مکانی بسیار بالاتر از مکان مناسب، اطلاح بینایی شما را محدود خواهد کرد.

در انتخاب اندازه عینک آفتابی توجه داشته باشید، پلی که بیش از حد شل و آزاد باشد نیز باعث می‌شود که عینک روی بینی شما لیز بخورد.

استفاده از روش های جایگزین

سایز فریم معمولا در داخل دسته فریم نوشته می شود. معمولا عدد اول اندازه چشم یا لنز، اندازه دوم سایز برآمدگی بینی و سپس سایز فاصله دو گیجگاه نوشته می شود.
اندازه چشم / لنز به طور کلی برای تعیین بهترین اندازه قاب استفاده می شود. در هر اندازه گیری حاشیه 3 میلی متر در نظر گرفته می شود و برای سایز اندازه بینی این حاشیه را تنها 2 میلیمتر در نظر می گیرند.

عینک آفتابی زنانه - سایز مناسب عینک آفتابی

عینک های قدیمی خود را اندازه گیری کنید

همیشه می توان با استفاده از یک خط کش یا متر نواری برای اندازه گیری استفاده کنید. برای شروع، عرض قاب را به صورت افقی از ابتدا تا انتهای آن اندازه بگیرید. سپس، دسته های عینک را اندازه گیری کنید، از لولا تا جایی که به گوش ختم می شود.

نحوه تنظیم فرم عینک در خانه بدون نیاز به ابزار
خواندن

پس از آن، از بالای خم دسته تا نوک پایین آن را اندازه گیری کنید. دو اندازه را برای تعیین طول کلی دسته به هم اضافه کنید. ارتفاع شیشه را به صورت عمودی از بلندترین نقطه تا پایین آن اندازه بگیرید.

اندازه‌گیری سایز مناسب عینک آفتابی در خانه

وقتی صورت خود را اندازه‌گیری کنید می‌توانید عینکی خریداری کنید که صد در صد فیت صورت شما باشد. برای این منظور به وسایل زیر نیاز دارد:

 • خط‌کش / متر
 • آینه

روش اندازه‌گیری

 1. مقابل آینه بایستید. متر یا خط کش را روبه‌روی صورت به موازات چشم‌ها بگیرید. فاصله گوش چپ تا گوش راست را اندازه‌بگیرید.
 2. پس از اندازه گیری از جدول زیر برای انتخاب سایز صحیح عینک کمک بگیرید.
اندازه صورت (گوش تا گوش)اندازه فریم عینک
۱۱۵ میلی‌متر۴۹ میلی‌متر
۱۲۷ میلی‌متر۵۲ میلی‌متر
۱۳۰ میلی‌متر۵۴ میلی‌متر
۱۳۵ میلی‌متر۵۵ میلی‌متر
۱۴۰ میلی‌متر۵۷ میلی‌متر
۱۴۶ میلی‌متر۵۸ میلی‌متر
۱۵۲ میلی‌متر۶۱ میلی‌متر
۱۴۰ میلی‌متر۵۹ میلی‌متر

عینک آفتابی گربه ای - سایز مناسب عینک آفتابی

سایز مناسب عینک آفتابی را چگونه اندازه‌گیری می‌کنند؟

اگر عینک هستید، باید بدانید که اندازه‌های عینک کنونی شما روی دسته سمت چپ عینک یا در قسمت داخلی پل درج شده است.

این اعداد احتمالاً از دو عدد دو رقمی یا دو عدد دو رقمی و یک عدد سه رقمی به دنبال آن تشکیل شده‌اند.

اگر از قبل عینکی دارید که به خوبی روی صورت شما قرار گرفته و کاملاً مناسب و متناسب است، از همین اندازه‌‌ها و اعداد برای سفارش یا انتخاب عینک آفتابی جدید استفاده کنید.

مثالی را در این مورد در ادامه خواهیم دید:

راهنمای کامل برای انتخاب عینک آفتابی متناسب با فرم چهره

 

برای مثال اگر رشته عددی روی پل یا دسته عینک شما به این شرح 50-21-140 باشد، معنای آن از سمت چپ به راست و در مقیاس میلیمتر چنین خواهد بود: عرض لنز- عرض پل- طول دسته.

لازم به ذکر است که رشته دو عدد دو رقمی تنها به عرض لنز و پل اشاره دارد.

روش تميز كردن شيشه عينك با 10 ترفند فوق العاده
خواندن

عرض لنز به دلیل تعدد طرح‌ها و سایز لنزهایی که موجود است متفاوت خواهد بود. عرض پل نیز عموماً به طور متوسط بین 16 تا 23 میلیمتر است. طول دسته عینک نیز معمولاً 135، 140، 145 یا 150 میلیمتر است.

سایز عینک آفتابی - سایز مناسب عینک آفتابی

تعیین سایز عینک دودی

اکنون به چگونگی محاسبه سایز مناسب عینک آفتابی می‌رسیم. لازم به ذکر است که این اندازه‌گیری بسیار سریع و ساده بوده و همگی به غیر از یکی را می‌توان به تنهایی انجام داد.

 • عرض قاب
 • عرض پل
 • طول دسته
 • فاصله مردمکی
 • ارتفاع لنز
 • عرض لنز
 • نحوه اندازه‌گیری عرض قاب

از عرض قاب به عنوان عرض کل عینک نیز یاد می‌شود و مهم‌ترین مورد در اندازه‌گیری یک عینک به شمار می‌آید.

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، اگر قاب بیش از حد کوتاه باشد سرتان بسیار بزرگ به نظر خواهد رسید. در طرف مقابل نیز اگر قاب بیش از حد بلند باشد سر شما در مقایسه بسیار کوچکتر به نظر خواهد آمد. بدین ترتیب برای اندازه‌گیری عرض قاب تنها لازم است بلندترین یا عریض‌ترین بخش عینک را اندازه‌گیری کنید که قسمتی که در دو سوی عینک بیرون زده را نیز شامل می‌شود.

نحوه اندازه‌گیری عرض پل

پل متصل کننده لنزها (شیشه‌ها) و دیگر بخش‌های آن روی بینی فرد است و همین موضوع در نامگذاری آن مشخص است. برای داشتن راحتی در پوشیدن عینک در درازمدت باید اندازه این بخش از عینک با دقت بالایی محاسبه شود.

فاصله بین پل قاب، جایی که روی پل بینی شما قرار می‌گیرند را اندازه‌گیری کنید.

عینک آفتابی زنانه مستطیلی - سایز مناسب عینک آفتابی

نحوه اندازه‌گیری طول دسته

دسته‌های عینک آفتابی زنانه یا عینک آفتابی مردانه باید طول کافی داشته باشند تا به میزان کافی پشت گوش قرار گرفته و احساس راحتی داشته باشند.

اگر دسته بیش از حد کوتاه باشد، باعث خواهد شد که پل بیشتر به سمت پایین بینی کشیده خواهد شد که به شکلی نامناسب و ناخوشایند در قرار گرفتن عینک روی صورت منتهی خواهد شد.

اندازه‌گیری دسته عینک یک فرآیند دو مرحله‌ای است: از ابتدا طول دسته تا آرنج آن را اندازه‌گیری کنید و سپس از آرنج تا انتها و جایی که دسته به گردن شما نزدیک می‌شود.

دلایل اهمیت خرید عینک آفتابی اصل را بدانید !
خواندن

نحوه اندازه‌گیری فاصله دو مردمک

منظور از فاصله مردمکی فاصله بین مردمک‌های دو چشم است و برای شناسایی محل قرار گرفتن این دو در داخل لنز عینک استفاده می‌شود.

برای اندازه‌گیری این بخش به کمک دوست خود نیاز خواهید داشت. زیرا گرفتن اندازه دقیق آن به صورت شخصی دشوار است. به یاد داشته باشید که مردمک شما از لحاظ قرار گرفتن و فاصله به سمت چپ و راست باید درست در مرکز لنز قرار بگیرند.

از لحاظ ارتفاع نیز اگر طول لنز را به سه قسمت تقسیم کنیم، محل قرارگیری مردمک باید در محل رسیدن قسمت بالا و وسط این درجه‌بندی سه قسمتی باشد.

نحوه اندازه‌گیری ارتفاع لنز

اندازه‌گیری این بخش از عینک کم‌اهمیت‌تر از بخش‌های دیگر است و در آن مرتفع‌ترین بخش عدسی عینک اندازه‌گیری می‌شود.

عینک جدید زنانه - سایز مناسب عینک آفتابی

نحوه اندازه‌گیری عرض عدسی عینک

عرض لنز همانند ارتفاع لنز اما در جهت مخالف اندازه‌گیری می‌شود. تنها لازم است عرض لنز در عریض‌ترین نقطه آن را محاسبه کنید.

نکات مهم انتخاب سایز مناسب عینک آفتابی

 • اگر قصد خرید فریم‌ های پلاستیکی را دارید و از قضا اهل فریم‌ های رنگارنگ هستید، فریم زیلونایت گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. این فریم‌ لایه ‌های رنگی مختلفی دارد و از دیگر ویژگی ‌های مثبت این فریم می‌توان به سبک وزن بودن آن اشاره کرد.
 • فریم‌ هایی از جنس نایلون نیز از مقاومت بالایی برخوردار بوده و سبک ‌وزن هستند. همچنین نایلون یک ماده با ارزش برای فریم ‌های ورزشی و کارگاهی است.
 • تیتانیوم یک فلز نقره ‌ای خاکستری سبک، بادوام، قوی‌ و مقاوم در برابر خوردگی است. عینک تیتانیومی در انواع رنگ ‌ها به منظور ایجاد چهره ‌ای واضح و مدرنیته تولید می ‌شود. به این ترتیب شما می توانید بسته به هدفی که دارید عینک دلخواه خود را انتخاب نمایید.
 • وزن عدسی های پلاستیکی نصف عدسی های شیشه ای است ولی این عدسی ها خش پذیر هستند و بهتر است با پوشش ضدخش استفاده شوند.
 • مزیت بارز عدسی های پلی کربنات، وزن سبک و راحتی استفاده‌ از آنها است. این عدسی گزینه ای ایمن و راحت برای ساخت عینک‌ کودکان، عینک‌ های ورزشی و عینک ‌های ایمنی است. همچنین از آنجایی که احتمال شکستن و ترک خوردن عدسی پلی‌ کربناتی بسیار کمتر از عدسی ‌های پلاستیکی است، برای ساخت عینک ‌های بدون فریم انتخاب مناسب ‌تری بشمار می ‌روند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.